Είναι από τα παιχνίδια της ιστορίας. Μια μέρα μετά το θρίαμβο επί της Μπαρτσελόνα στο ΣΕΦ και την απίστευτη πρόκριση στο Φάιναλ Φορ της Μαδρίτης, ο Ολυμπιακός “γιορτάζει” τη χρυσή επέτειο της πρώτης ευρωπαϊκής κούπας του. Αντίπαλός του; Η Μπαρτσελόνα!

Γυρίζουμε πίσω στο 1997. Προπονητής ο Ντούσαν Ίβκοβιτς, ο οποίος κατέκτησε όλους τους τίτλους που διεκδίκησε (Πρωτάθλημα, Κύπελλο, Ευρωλίγκα) και έκανε τους ερυθρόλευκους την πρώτη ελληνική ομάδα που πανηγύρισε το Τριπλ Κράουν.

Στον τελικό του φάιναλ φορ της Ευρωλίγκα στη Ρώμη, κέρδισε την Μπαρτσελόνα με 73–58 και στέφθηκε Πρωταθλητής Ευρώπης. Στο φάιναλ φορ προκρίθηκε αφού απέκλεισε στα προημιτελικά τον Παναθηναϊκό με 2 νίκες, 69–49 στο ΟΑΚΑ και 65–57 στο ΣΕΦ.

Κατέκτησε το Πρωτάθλημα Ελλάδας επικρατώντας της ΑΕΚ με 3−1 νίκες και το Κύπελλο με νίκη 80–78 επί του Απόλλωνα Πάτρας στον τελικό. Την επόμενη περίοδο ο Ολυμπιακός αγωνίστηκε στο τουρνουά ΝΒΑ-FIBA McDonald’s Open και έφτασε στον τελικό, όπου αντιμετώπισε τους πρωταθλητές του NBA, Σικάγο Μπουλς του Μάικλ Τζόρνταν.

[fullimage]22108[/fullimage]

Ο ήρωας Ρίβερς

Ο άνθρωπος που είχε ίσο μερίδιο επιτυχίας για αυτή τη θριαμβευτική χρονιά του Ολυμπιακού, ήταν ο Ντέιβιντ Ρίβερς. Ο Αμερικανός είχε αμφισβητηθεί, αλλά κατάφερε να κερδίσει… μόνος του την Ολύμπια στον ημιτελικό, με 28 πόντους και τελικό σκορ 74-65.

Ο Ντούσαν Ίβκοβιτς από την πλευρά του, ανήμερα του τελικού ήθελε να πάει τους παίκτες του σε λούνα-παρκ και αφού δεν βρήκε την έβγαλαν όλοι στην παραλία και σε έναν διαγωνισμό ποιος θα πετάξει πιο μακριά τα βότσαλα. Νικητής, σύμφωνα με την ιστορία, δεν μαθεύτηκε ποιος ήταν, αλλά η ομάδα είχε αποφορτιστεί.

Ο Ντέιβιντ Ρίβερς δεν σταμάτησε ούτε στον τελικό. Πέτυχε 26 πόντους και έδωσε στο Θρύλο την μεγαλύτερη κούπα της ιστορίας του.
Ολυμπιακός-Μπαρτσελόνα 73-58

Ολυμπιακός (Ίβκοβιτς): Ρίβερς 26 (6/9δ., 1/3τρ., 11/14β., 4ρ., 3ασ., 3κλ., 5λ.), Σιγάλας 7 (5ρ., 2ασ.), Νάκιτς, Τάρλατς 11 (1/8δ., 9/14β., 11ρ.), Φασούλας 6 (7ρ., 2τ.), Μπακατσιάς 1, Παπανικολάου 11 (3/6δ., 1/2τρ., 2/4β., 3ρ.), Γαλακτερός, Τόμιτς 9 , Βελπ 2.

Μπαρτσελόνα (Ρενέσες): Τζόρτζεβιτς 6 (2/9δ., 0/2τρ., 2/2, 3ρ., 7ασ., 2κλ., 4λ.), Φερνάντεθ, Καρνισόβας 14 (1/3δ., 3/4τρ., 3/3β., 3ρ.), Χιμένεθ 16 (7/11δ., 0/1τρ., 2/4β., 8ρ., 2ασ., 2κλ.), Ρίβας 6, Ρ. Τζοφρέσα 9, Μπος, Εστεγέρ 3, Αντρέου 2, Ντουένιας 2.