Όταν μιλάμε για τους πρώτους σύγχρονους Ολυμπιακούς Αγώνες, που έγιναν το 1896 στην Αθήνα, το μυαλό μας πάει αμέσως σε δύο πράγματα. Στη μουσική του Βαγγέλη Παπαθανασίου από τη ταινία «Οι δρόμοι της φωτιάς» και στον Σπύρο Λούη. Τον νερουλά, με τις καταπληκτικές αντοχές, που κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στον μαραθώνιο.

Και ναι, ο Λούης είναι ο πιο γνωστός Έλληνας αθλητής των πρώτων Αγώνων, αλλά δεν είναι ο πρώτος Έλληνας χρυσός Ολυμπιονίκης της Αθήνας. Αυτός ο τίτλος ανήκει στον Λεωνίδα Πύργο, έναν 25χρονο, που στις 26 Μαρτίου (με το παλιό ημερολόγιο) κατέκτησε το πρώτο χρυσό μετάλλιο για την Ελλάδα στη ξιφασκία.

Όπως αναφέρουν διάφορα άρθρα ο αγώνας δεν είχε πολύ κόσμο και για αυτό το κατόρθωμά του δεν έγινε ιδιαίτερα γνωστό. Πάντως, μετά το τέλος του αγώνα, όσο θεατές βρέθηκαν στο Ζάππειο Μέγαρο, πήραν στις πλάτες τους τον μεγάλο νικητή και έκαναν το γύρο της Αθήνας.